Správce stránky na Facebooku – externista nebo interní kapacity

Když se rozhodnete komunikovat na Facebooku, založíte si stránku (page) a začnete uvažovat, kdo by se měl o ni starat. Na řadu přichází otázka volby vhodného správce FB stránky. Můžete volit mezi externistou (firma nebo jednotlivec) a interními kapacitami. Jak už to bývá, obojí má svoje výhody i nevýhody.

Externí správa FB profilů

Volba externího správce pro správu FB profilu má svoje nesporné přínosy. Podívejte se na ty nejpodstatnější.

  • Ušetříte čas, který správa stránky pravidelně vyžaduje
  • Aktivita fanoušků je v průměru nejvyšší večer po standardní pracovní době (od 18:00), kdy ovšem běžně nepracují ani vaše interní zaměstnanecké kapacity
  • Získáte profesionální přístup a někoho, komu záleží na výsledcích a má pokročilé znalosti marketingu

Správa Facebooku vlastními silami

Facebook si můžete spravovat i vlastními silami. Jako interní kapacity můžete využít sekretářku, asistenta nebo někoho z marketingu či obchodu. Podívejte se na plusy, které to může přinést v porovnání s externím správcem.

  • Disponujete hlubokou znalostí svého oboru. Pokud dokážete znalosti podat zajímavě a s přidanou hodnotou, jste ve výhodě
  • Můžete se rychle zeptat někoho z kolegů a zjistit např. odpověď na dotaz fanouška, na který sami odpověď neznáte
  • Znáte dění ve firmě a můžete přinášet fanouškům zajímavé zákulisní informace

Nevýhody obou řešení a jejich cena

Správa externími i interními kapacitami má svoje nevýhody. Z uvedených výčtů přínosů je zřejmé, že výhody jednoho přístupu jsou nevýhodami druhého a obráceně. Proto se musíte dle zvoleného způsobu soustředit na eliminaci nevýhod. Externistovi je tedy vhodné poskytovat informace z oboru, zvlášť pokud je obor specifičtější a informace nejsou příliš dostupné na internetu. Interní síly naopak budete muset školit Facebook marketing a práci s FB a alespoň občas kontrolovat jejich práci.

Možná jste si všimli, že u řešení vlastními silami nemám jako výhodu uvedenou cenu, i když je obvykle považováno za levnější. Ceny obou řešení ovšem závisí na mnohých faktorech a externí správce může být klidně levnější.