Facebook a Instagram zůstávají v Evropě, dohoda o přenosu dat mezi USA a EU bude uzavřena

V posledních měsících se objevovaly různé zprávy a diskuse ohledně přenosu dat z EU do USA. Problémy v této oblasti jsou od července 2020, kdy došlo ke zrušení transatlantického transferu dat, tzv. Privacy Shield. Některé národní organizace v rámci EU následně vydávaly rozhodnutí i proti velkým korporacím a jejich službám. Jednalo se například o Google Analytics společnosti Alphabet (provozovatel vyhledávače Google).

Hrozba zrušení služeb Facebook a Instagram v Evropě

Z pohledu Meta Platforms došla situace tak daleko, že začátkem února komunikovala oficiální zprávou hrozbu zrušení služeb Facebook a Instagram v Evropě. Americké korporace požadují, aby všechna data uživatelů mohla být i nadále odesílána na servery v USA. Ovšem odesílání dat evropských uživatelů do zámoří není evropským regulačním úřadům pochuti. Bez platného právního rámce by takový přenos dat mohl být považován za porušení evropského zákona o ochraně osobních ůdajů (GDPR). Někteří aktivisti právě toto žalovali u soudního dvoru Evropské unie.

Politická i ekonomická vůle se dohodnout

Uživatelská data jsou hlavním zdrojem příjmů sociálních sítí, protože se využívají na cílení reklam, za které si inzerenti platí. Z Evropy pochází asi čtvrtina všech příjmů Facebooku a Instagramu, takže je velmi nepravděpodobné, že by se společnost Meta Platforms vzdala tak velké části svých tržeb. Evropská unie má z těch příjmů rovněž svůj díl v podobě daní. A zrušení služeb by jistě vyvolalo nevoli mnoha milionů Evropanů, což je významná část obyvatelů – voličů. Proto bylo jasné, že tady bude z obou stran silná politická i ekonomická vůle se dohodnout. To se nyní i stalo – mezi EU a USA byla uzavřena předběžná dohoda o podobě nového paktu o transatlantickém transferu dat. Nyní už snad bude klid. Ledaže by přišla nějaká další žaloba…