Facebook: Váš šedý účet bude brzo deaktivovaný

Některé uživatele Facebooku v poslední době překvapila emailová notifikace „Váš šedý účet bude brzo deaktivovaný“. I několik našich zákazníků se na nás obrátilo s prosbou o prověření, zda nejde o klamavou „fake“ zprávu či jiný druh spamu. O co tedy jde?

Upozornění je autentické, nejde o spam či „fake“ zprávu

Každý dostává do svého mailu řadu podvodných emailů. Spam či „fake“ zprávy na nás číhají na každém kroku na internetu a chtějí vylákat citlivé údaje, donutit nás kliknout na podezřelý odkaz nebo motivovat k jiné akci, kterou bychom běžně neudělali. Proto je zcela namístě se u podobných zpráv podívat, zda jde o autentické upozornění. Nevyžádané spamové zprávy obvykle prozradí email odesílatele (který bývá jiný od firmy, za kterou se snaží vydávat), odkazy vedoucí na jiné než oficiální stránky dané společnosti a často i špatná gramatika při psaní v češtině. Nic z toho ale v tomto případě neplatí. Nejde o fake, email přišel z adresy notification@facebookmail.com, což je validní adresa, ze které Facebook odesílá emaily. Jde tedy o autentický email od Facebooku.

Co jsou šedé účty a proč by měly být Facebookem deaktivovány?

Email upozorňuje, že daný účet je šedým účtem a Facebook ho odstraní. Šedé účty jsou účty, které nejsou spojeny s osobním profilem fyzické osoby. Facebook je v minulosti umožňoval založit, později vzhledem k GDPR a dalším zákonům na ochranu osobních údajů zrušil možnost tyto účty zakládat. Nyní pokračuje dalším krokem dle očekávání – vynucuje deaktivaci (odstranění) těchto historických účtů. Podrobnější vysvětlení najdete např. na této stránce Facebook nápovědy.

Co dělat a jak postupovat, pokud tuto zprávu obdržím?

Dle zpráv, které jsme měli možnost vidět, posílá Facebook upozornění 14 dní předem, než dojde k deaktivaci. Co dělat a jak postupovat uvádí v samotném mailu. Zpráva od Facebooku říká, že šedý účet vymaže a doporučuje převést případné vlastnictví stránky či skupiny na jiný (osobní) účet. Jestli uživatel svůj šedý účet již k ničemu nepotřebuje, lze jej dle našeho názoru klidně smazat nebo počkat na odstranění Facebookem. Pokud máte pod tím šedým účtem i nějaké FB stránky firmy či organizace, ke kterým nemáte přístup i ze svého standardního účtu, tak je potřeba změnit vlastnictví spravované stránky nebo skupiny. Je potřeba udělit plný přístup ke stránce nebo skupině svému standardnímu účtu, případně i dalším účtům (kolegům nebo známým). Návod k tomu je opět na té výše uvedené stránce Facebook nápovědy, případně nás samozřejmě můžete kontaktovat.