Jak natočit zajímavé video na Instagram?

Asi před dvěma lety jsme zde psali článek na téma „Jak tvořit videa pro Facebook stránku„. Mezitím začalo více firem a podnikatelů tvořících vizuální obsah být aktivními také na Instagramu. Jde o dobrý způsob, jak doplnit své marketingové aktivity o další sociální síť. I když publikum firem na Instagramových profilech je obvykle do značné míry shodné s jejich publikem na Facebooku, je to doplňková možnost vhodná ke zvýšení zásahu sdělení. Proto jsme se na základě četných dotazů zákazníků rozhodli sepsat několik základních pravidel natáčení videa pro Instagram. Jak to udělat, aby bylo pro uživatele zajímavé? Máme pro vás pár tipů!

Pravidla natáčení videa pro Instagram

 1. Nepřehnat délku videa, lidi hodně scrollují. Klidně může mít jen 5 sekund, nedoporučovali bychom jít nad 45 sekund. Možné maximum je 1 minuta, a to už musí být extrémně zajímavé. Dle výzkumů značná část lidí z videa odejde po 10 sekundách bez ohledu na to, jak moc je zajímavé nebo přínosné. Vždy. Nemá smysl se tím trápit. Určitě je ale dobré ukázat v prvních 10 sekundách výrobek, značku, logo nebo službu.
 2. Uploadovat video přímo z telefonu, kterým je natočeno. Přirozenost je lepší než profesionalita na Instagramu! Na Facebooku to může být mírně víc směrem k profesionalitě. Ale i tam bude mít přirozené video, i když méně kvalitní, více lajků!
 3. Stanovit si jasný cíl pro každé video, kterému přizpůsobíte všechno. Video je rozdílné, když je cíl jiný. Takže doporučujeme říct si před točením, jaký bude cíl. Chcete více followerů? Chcete osobnější vztah s již existujícími followery? Chcete získat návštěvnost pro eshop? Tón hlasu a celkový dojem z výsledného videa se přirozeně nastaví, když podvědomě víte, jaký máte cíl.
 4. Řekněte videem příběh, příběhy táhnou! Úvod, jádro a závěr jako slohová práce kdysi ve škole. Na každou část si vyčleňte nějaký počet sekund.
  1. Úvod musí uživatele „natáhnout“ do příběhu. Videa na Instagramu se začnou sami přehrávat, když přes ně uživatel scrolluje. Proto je velmi důležité, aby video začalo na něčem, co zachytává pohled.
  2. Jádro rozhoduje o tom, jak dlouhé je video. V něm jednoduše uděláte to, co potřebujete v tom videu mít.
  3. Na konci videa musí být výzva k akci – říct, co chceme, aby uživatel udělal. Ideálně samozřejmě nějakou aktivní akci, která souvisí s cílem videa. Chci víc followerů? Požádám o sdílení! Chci je poslat do eshopu? Řeknu ať mrknou na nové produkty…
 5. Je důležité vědět, že video na Instagramu se přehrává bez zvuku až do doby, než uživatel klikne na video, aby zvuk spustil. Proto je dobré použít nějaké vizuální prvky nebo ukázat, že mluvíte. Ideální je udělat si titulky, ale ne každý má tolik času.
 6. Důležité je mít dobré osvětlení, to znáte z focení. Dobře vypadá přirozené osvětlení např. u většího okna. Naproti tomu umělé osvětlení ze stropu někdy vytváří nehezké vizuální efekty, například podivné stíny apod.
 7. Instagram již nezmenšuje videa na čtverec, jak to dělal v minulosti. Můžete tedy točit jak na výšku, tak na šířku. Ale neměňte to během točení. Tak, jak začnete, natočte celé video.
 8. Hlídejte si zaostření! Chytré telefony mění zaostření sami, ale vy můžete ťuknutím prstem označit část, která se má zaostřit. Je dobré, neudělat to omylem. Ale když zaostříte cíleně tam, kam chcete, může to být vizuálně zajímavé.
 9. Nechcete video, které se třese. Pokud nemáte „trojnožku“, stačí si dát ruce na pevnou podložku, např. stůl.
 10. Produkty se nejlépe ukazují v akci. Influenceři se často živí tím, že se točí, jak používají produkty. Co je na produktech fajn a na co se naopak nehodí. Když chcete prodat, taky nemůžete nepřirozeně tvrdit, že všechno je skvělé, jak se někdy snaží přesvědčit podomní prodavač energií. Jaký životní styl vyznává uživatel vašeho produktu? Jste vy uživateli vámi nabízeného produktu? V čem vám pomáhá? Měli jsme v minulosti např. zákaznici, která je typická máma v domácnosti a přivydělává si prodejem čistících prostředků. Přiznáme se, že ze začátku byl náš postoj mírně skeptický. Ale když točí, jak myje troubu nějakým tím přípravkem, dává do toho energii a vy ji věříte, že opravdu je pro ni extrémně důležité, aby měla čistou troubu. A věříte, že tento přípravek jí s tím pomáhá. Její zákaznice to od ní kupují. Sami jsme si koupili toho 2 flašky. Myje to (mezi námi) přibližně stejně jako jiné přípravky, ale pointu chápete. Myslete na to, kdo je váš ideální zákazník. Jak chce vypadat? Jak se chce cítit? Jak chce žít?
 11. Natočte občas video ze zákulisí. Samozřejmě chcete primárně produktová videa nebo videa prodávající služby. Je ale příjemné, když to z času na čas odlehčíte něčím ze zákulisí.
 12. Když máte něco, co je na víc než minutu, natočte sérii. Výhodou je, že zaujetí uživatelé se budou vracet k vám na profil, aby se podívali na další části.

Tip: Můžete natočit tutoriál – návod k použití produktu. Ideálně, pokud to bude aspoň trošku zábavné. Podívejte se na několik videí nejlépe zahraničních Influencerů z vašeho oboru.