Řazení příspěvků v news feedu – jak se dostat na zdi nahoru

Nedávno Facebook na své konferenci opět trošku poodkryl karty a nechal nás nahlédnout víc do způsobu, jakým řadí příspěvky v news feedu (na zdi) jednotlivým uživatelům. Firemním FB stránkám samozřejmě takové informace napovídají, jak tvořit svoje příspěvky ještě lépe.

Systém řazení příspěvků na zdi

Co tedy víme o řazení příspěvků na zdech jednotlivých uživatelů? Předně to, že je unikátní pro každého uživatele. Každý uživatel svým chováním dává Facebooku vědomě i nevědomě najevo svoje preference a FB mu následně podle nich tvoří jeho vlastní systém řazení příspěvků. V systému tak příspěvek firemní Facebook stránky soupeří u každého jednotlivého fanouška dané stránky s dalšími příspěvky.

Tím, že uživatelé navazují přátelství s ostatními a stávají se fanoušky stránek, dostávají následně obsah od těchto zdrojů do svého news feedu. Vzhledem k množství příspěvků je ale klíčové jejich řazení. Jak se dostat na zdi nahoru? Facebook se u každého příspěvku snaží odhadnout, jaká je pravděpodobnost, že na něj bude konkrétní uživatel reagovat. Jako reakce přitom již delší dobu nevyhodnocuje pouze lajky, sdílení a komentáře, ale také čas strávený čtením příspěvku.

Kritéria řazení v news feedu

Podívejme se nyní blíže na jednotlivá kritéria, která mají u řazení příspěvku v news feedu váhu:

  • Autor, který příspěvek přidal – jak často uživatel reaguje na příspěvky daného autora (uživatele či stránky).
  • Typ příspěvku – jako často uživatel reaguje na daný formát příspěvku (fotografie či videa a jiné).
  • Počet reakcí na příspěvek – množství interakcí a čas věnovaný čtení příspěvku jinými uživateli.
  • Datum a čas, kdy byl příspěvek přidán – novější a aktuálnější příspěvky mají výhodu, nicméně i starší příspěvek se může u konkrétního uživatele zobrazit, pokud je pro něj relevantní a kvalitní.

Pomocí faktorů se vypočítá skóre a výše skóre (pro konkrétní příspěvek u konkrétního uživatele) se srovná s dalšími příspěvky a seřadí se. Vše se opakuje, když uživatel FB zavře a vrátí se opět po nějaké době.